Fitness

Fitness sağlıklı ve mutlu yaşamın anahtar kelimelerindendir. Fitness kelimesi sözlükte “Uygun ve yerinde oluş, uygunluk, sağlık” anlamına gelmektedir.

Fitness aynı zamanda sağlıklı yaşamak anlamındada kullanılabilir. Türkçeye de fitness olarak girmiştir. Fitness “Fit” olmak anlamına gelmektedir.

Fitness’ın temel iki temel öğesi vardır bunlar spor ve egezersiz yapmak. Spor ve egzersizle uğraşanlar fit olmayı vücudun orantılı ve kuvvetli olmasını belirtmek için kullanırlar.

Fit olan vücut orantılıdır, sağlıklıdır. Hastalıklara karşı dirençlidir. Kas ve kemik yapısı sağlamdır. Tüm organlar gerektiği gibi çalışır. Hatta ortalama verimliliğin daha da üzerindedir. Dolayısıyla fit vücut daha sağlıklı, iyi ve uzun yaşarfitness

Bu sporun gövde geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sıhhat için yapılır.

Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi soluk nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar çok büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır

Fitness sporu vücutta endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu da kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır. Metobolizmayı hızlandırır.

Enerjiyi arttırır. Uykuyu düzenler. Psikolojik iyilişme sağlayarak stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar.

Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski, eskiye kıyasla düşer.

Kalori yakmayı ve vücudun enerji sistemini düzenlediğinden sağladığından şeker hastaları için de önerilir. Ancak şeker hastalarının hastalık tipine göre doktorunun onaylayacağı bir antrenman programıyla çalışılmalıdır.

 

Devamlı fitness yapmak bizlere neler kazandırır?

1- Kapasitesi artmış akciğerler ve verimli çalışan bir kalp
2- Atardamar sisteminde kan basıncının azalarak kalp hastalığı risklerinde azalma
3- Verimli bir şekilde kilo verme, zayıflama
4- Kemiklerin kuvvetlenmesi
5- Sağlıklı bir cilde sahip olma
6- Uzun ve ağlılı bir yaşam
7- Gelişen zihinsel performans ve düşünme yeteneğinin artması
8- Pozitif bakış açısı
9- Cinsel güçte performans
10-Daha fazla kendine saygı
11-Düzenli ve rahat bir uyku